The Armory

Staff Listing

The following is a list of all staff at The Armory by department.
For general contact info, including box office, group sales, rentals, press inquiries, etc., please visit our main Contact page.
 

Artistic Director
Managing Director
Benjamin Fainstein
Literary Manager
Will Cotter
Producing Associate
Meagan Mulgrew
Company Manager
Creon Thorne
General Manager
Lisa Comer
Finance Director
Caitlin Upshaw
Director of HR, Equity & Inclusion
Lydia Comer
HR Coordinator
Ticia Evans
Accounting Manager
Alan King
Accountant
Chris Beatty
IT Administrator
Clement Mugabo
IT Associate
Kate Webb
Executive Assistant
Kelsey Tyler
Education & Community Programs Director
Jonas Angelet
Community Programs Manager
Clara-Liis Hillier
Education & Community Programs Associate
Matthew B. Zrebski
Resident Teaching Artist
Lisa Sanman
Development Director
Jennifer Goldsmith
Associate Development Director
Eric Steinhauser
Individual & Planned Giving Manager
Marlene A. Montooth
Grants Manager
Celia Ferrer
Development Events Manager
Jack E. Ridenour
Development Associate
Sharon Martell
Director of Marketing & Communications
Claudie Jean Fisher
Associate Director of Marketing & Communications
Kate Kerns
Communications Associate
Mikey Mann
Graphic Designer
Chris Bisgard
Webmaster
Kate Szrom
Multimedia Designer
Luke Robertson
Audience Services & Ticketing Manager
Sierra Walker
Patron Services Box Office Manager
Klint Keys
Patron Services Group Sales Manager
Emily S. Ryan
Patron Services Assistant Manager
Madelyn Clement
Senior Patron Services Representative
David Harper
Senior Patron Services Representative
Charley Praither
Patron Services Representative
Meg Morrigan
Patron Services Representative
Chris Gonzalez
Patron Services Sales Associate
Megan Harned
Patron Services Sales Associate
Tonea Lolin
Patron Services Sales Associate
Hope McCaffrey
Patron Services Sales Associate
Liam Kaas-Lentz
Production Manager
Katie Nguyen
Production Coordinator
Kristen Mun
Stage Manager, AEA
Mark Tynan
Stage Manager, AEA
Janine Vanderhoff
Stage Manager, AEA
Alexis Ellis-Alvarez
Stage Management Apprentice
Molly Shevaun Reed
Stage Management Apprentice
Sarah Stark
Stage Management Apprentice
Tim McGarry
Deck Manager
Derek Easton
Technical Director
Amanda Nelsen
Scene Shop Coordinator
Nick Foltz
Master Carpenter
Christian Cheker
Carpenter
Nathan Crosby
Carpenter
Michael Hall
Carpenter
Phil A. Shaw
Carpenter
Mary Reischmann
Scenic Charge Artist
Shawn Mallory
Scenic Painter
Kiona McAlister
Scenic Painter
Michael Jones
Properties Supervisor
Lauren Chilton
Lead Properties Artisan
Emma Van Halsema
Properties Artisan
Alex Wren Meadows
Costume Shop Manager
Sydney Dufka
Assistant to the Costume Shop Manager
Paula Buchert
Cutter/Draper
Eva Steingrueber-Fagan
Cutter/Draper
Larissa Cranmer
Associate Draper
Barbara Casement
Costume Crafts Artisan
Bonnie Henderson-Winnie
Wardrobe Supervisor
Jessica Miller
Wig Supervisor
Em Douglas
Lighting Supervisor
Trent Alexz Eccles
Master Electrician & Programmer U.S. Bank Main Stage
Alex Agnes
Master Electrician & Programmer, Ellyn Bye Studio
Avi Sheehan
Lighting Apprentice
Casi Pacilio
Resident Sound Designer & Sound/Video Supervisor
Evan Duckworth
Associate Sound & Video Supervisor
Emily Schider
Sound & Video Apprentice
Katie Cronin
Operations Manager
Stewart A. Towle
Operations Assistant
Gregery Lee
Operations Assistant
Eric Murray
Operations Assistant
Jacob Foster
Facilities Assistant
Tim Taylor
Facilities Assistant
Elizabeth Hjort
Events & Rentals Manager
Jenn Thompson
Rentals Assistant
Nsilo Berry
Concierge
Wynee Hu
Concierge
Alicia Pedroza
Concierge
Hannah Rice
Concierge
RaChelle Schmidt
Volunteer Coordinator
Michael Rocha
Lead House Manager
Jenna Barganski
House Manager
Nhu Nguyen
House Manager
Melissa Larrabee
Café & Bar Manager
Erin Rubin
Kitchen & Catering Supervisor
Marguerite McLean
Bar Lead
Ryan Smith
Café Lead
Natalie Myers-Guzman
Kitchen & Catering Lead
Leesidhe Blackburn
Kitchen Assistant

Season Sponsors

Boyle Ms 85X72 Updated
Umpqua Lcc 85X72
Racc 85X72 85X72
Oac 85x72
Wallace 85X72 85X72